از زمان تولد فایرفاکس تا کنون، این مرورگر محبوب تحولات بسیاری به خود دیده و هم در واسط کاربری ـ هر چند با حفظ چهارچوب اصلی ـ و هم در عملکرد سعی در بهبود داشته است؛ اما این بار شرکت Mozilla فایرفاکس ۲۹ را با یک نمای تا حد زیادی متفاوت و با عملکردی بهتر وارد بازی با رقیبان می‌کند.

بچندی است که توجهات به نسخه بعدی فایرفاکس که اکنون در مراحل طراحی و آزمون است، زیاد شده ‌و از هم اکنون برخی ‌ویژگی‌های آن ‌نقد و بررسی شده است.

شاید دلیل اصلی این امر را بتوان در دو نکته دانست؛ نخست اینکه این بار فایرفاکس با یک چهره متفاوت‌تر نسبت به نسخه‌های قبلی خود، قرار است ارائه شود‌ و دیگر آنکه در این نسخه، ‌فایرفاکس خود را با نمای مترو ویژه کاربران ویندوز ۸ و ۸.‌۱ ارائه کند.

البته فایرفاکس ۲۹ هنوز در نسخه Nightly قرار دارد؛ نسخه اولیه که در مراحل ابتدایی طراحی و آزمون است و پس از آن نسخه Aurora که کمی با ثبات‌تر و ایمن‌تر است. سپس نسخه Beta و در پایان که نسخه اصلی عرضه می‌شود، ولی از هم اکنون می‌توان چهره متفاوت آن را دید:


فایرفاکس 29

گذارید نگاهی از نزدیک به تفاوت‌های این نسخه با نسخه‌های قبل فایرفاکس داشته باشیم. در اولین نگاه می‌توان به خوبی تفاوت‌های ظاهری فایر‌‌فاکس ۲۹ را دید. آن گونه که گفته می‌شود، در نسخه جدید مفهومی از طراحی به نام Australia مد نظر قرار گرفته ‌که البته طرح آن کمی متفاوت با آن چیزی است که اکنون در نسخه Nightly هست.

فایرفاکس 29

مفهوم طراحی Australia مبنای فایرفاکس 29


در نسخه جدید، کاملا مشخص است که ضمن حفظ چهارچوب کلی واسط کاربری معمول فایرفاکس، اما تب‌ها از حالتی مدرن‌تر برخوردار شده اند و منوی مرورگر از سمت چپ به سمت راست نقل مکان کرده و البته حالت آیکون منوی گوگل کروم ‌به خود گرفته است:
فایرفاکس 29

اما مهمترین تغییر ظاهری را باید در همین منوی نقل مکان کرده یافت. یک منوی کاملا متفاوت و مدرن که البته درک آن کمی زمان می‌برد:
فایرفاکس 29
این منوی جدید در چهار ردیف طراحی شده است: ابزار ویرایشی متن، کنترل بزرگ‌نمایی صفحه، دسترسی به ابزارهای مرورگر همچون تنظیمات و افزونه‌ها و ورود به حالت شخصی‌سازی برای افزودنTools یا ابزارک‌ها به نوارهای مرورگر:
فایرفاکس 29
همچنین در این منو کاربر به آسانی قادر به دسترسی به ابزار Tab Groups است که یکی از ابزارهای موفق و متفاوت فایرفاکس برای مدیریت تب‌هاست که از چند نسخه قبل معرفی شده:
فایرفاکس 29
آن گونه که مشخص است، نسخه جدید فایرفاکس تلاش دارد ‌یک واسط کاربری متفاوت را ارائه کند و پوسته معمول خود را برای تنوع هم که شده تا حدی تغییر دهد؛ ایده‌ای که به نظر با استقبال کاربران روبه‌رو خواهد شد؛ اما آن گونه که تا کنون مشخص است، این پوسته جدید هنوز با مفهوم Australia تا حدی فاصله دارد که به احتمال بسیار قوی تا آماده شدن نسخه نهایی این فاصله پر خواهد شد. 

اما صرف‌نظر از تفاوت‌های ظاهری، فایرفاکس ۲۹ در عملکرد نیز این بار بهتر و متفاوت‌تر از نسخه‌های قبلی‌اش ظاهر شده است. نگاهی به وضعیت استفاده از حافظه RAM در سه مرورگر فایرفاکس ۲۹، گوگل کروم ۳۴و IE ۱۱ نشان می‌دهد که فایرفاکس در استفاده از منابع سیستم به ویژه حافظه تا اندازه بسیاری بهبود پیدا کرده است. 

در آزمون انجام گرفته در لابراتوار Sause Labs با استفاده از یک سیستم عامل ویندوز ۸.‌۱ نسخه x۶۴ با ۸ گیگابایت حافظه RAM، هر سه مرورگر نخست با پنج تب فعال، سپس با ۱۵‌ تب و در پایان با چهل تب فعال آزمون شدند. همچنین وضعیت آزاد‌سازی حافظه نیز با کاهش ۴۰ تب به ۱۵ و در ‌‌نهایت ۵ تب بررسی شده است که نتایج زیر به دست آمده:
فایرفاکس 29

ارقام پایین‌تر = عملکرد بهتر


فایرفاکس 29

میزان استفاده مرورگر از حافظه RAM در حالتهای مختلف (ارقام پایین‌تر = عملکرد بهتر)


همان گونه که دیده می‌شود، فایرفاکس ۲۹ با نما و عملکردی بهبود یافته، روانه رقابت شده است؛ تفاوت‌هایی که کاربران را مشتاق آزمون و تجربه این نسخه جدید می‌کند، ولی پیش از نصب نسخه جدید فایرفاکس حتما توجه داشته باشید که هم‌‌اکنون این نسخه جدید ‌در مرحله توسعه و طراحی است و تا حدی بی‌ثبات است:

لینک دانلود Firefox 29 Alpha (Nightly)منبع : سایت خبری تحلیلی تابناک